BREXIT

Szanowni Państwo,

W związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej od dnia 1 stycznia 2021 r. zostaną wprowadzone kontrole przepływu towarów między Wielką Brytanią a Unią Europejską. Wymiana handlowa będzie wymagała obowiązkowych deklaracji celnych na potrzeby dokonania eksportu i importu.

Aby zminimalizować ryzyko ewentualnych opóźnień, dołożyliśmy starań, aby zapewnić Państwu możliwość skorzystania z kompleksowych usług, w tym dokonanie w imieniu naszych klientów procedur importowych i eksportowych.

Poniżej przedstawiamy podstawowe działania, jakie należy podjąć, aby przygotować się  na wymianę towarów z krajami nie będącymi członkami UE.

  1. Sprawdzenie czy posiadacie Państwo numer identyfikacyjny EORI. W przypadku braku numeru lub nieaktualnych danych należy dokonać rejestracji poprzez portal administracji skarbowej PUESC.
  2. Upoważnianie  Agencji  Celnej  do  dokonywania  zgłoszeń celnych w Państwa  imieniu.
  3. Sprawdzenie, czy faktura wystawiana przez Państwa kontrahenta zawiera wszystkie niezbędne elementy, t.j. numer oraz data faktury, dane importera i eksportera, opis/nazwa towaru, ilość opakowań, waga brutto i netto, warunki dostawy wg Incoterms, wartość towaru, kod taryfy celnej, kraj pochodzenia (dla faktur o wartości do 6000 EUR – deklaracja na fakturze, powyżej 6000 EUR – dokument EUR1)
  4. Ustalenie kodu taryfy celnej, dzięki któremu będzie znana  wysokość należności celno-podatkowych.
  5. Zapoznanie się z ograniczeniami jakim mogą podlegać towary w obrocie z Wielką Brytanią.

Najważniejsze informacje dotyczące zasad współpracy z Wielką Brytanią od 1 stycznia 2021 roku znajdą Państwo na stronie https://www.brexit.gov.pl/

Nasz zespół pozostaje do Państwa dyspozycji. W najbliższych dniach skontaktujemy się z Państwem, aby udzielić niezbędnych wskazówek i odpowiedzieć na pojawiające się pytania.